Posted on — Leave a comment

Liquid do jednorazówki: cena 1 ml i koszt zapasu

Liquid do jednorazówki: cena 1 ml i koszt zapasu

Szukasz liquidu do jednorazówki i chcesz wiedzieć, ile realnie zapłacisz, zanim wrócisz po zapas. Odpowiedź zależy od trzech rzeczy: ile mililitrów płynu mieści Twój model, ile puffs da Ci ta objętość i ile kosztuje zapas na 90 dni w cenie całości. W asortymencie Buchmistrz zamknięte modele, jak LEOPARD 40K albo MAX 50K, nie przyjmują dolewania, a formaty wielotankowe 4IN1 i 6IN1, na czele z ECO 4IN1 80K, FOX 4IN1 120K i STAG 6IN1 180K, trzymają zapas płynu w kilku oddzielnych zbiornikach. Poniżej liczymy cenę 1 ml w każdym modelu, koszt zapasu dla trzech temp palenia i granice, powyżej których tańszym wyjściem jest model z większą objętością.

Najkrócej: do zamkniętej jednorazówki nie dolewasz liquidu, bo tank jest uszczelniony od fabryki. Zapas kupujesz jako kolejne urządzenie albo w formacie 4IN1/6IN1 jako kolejne tanki w tym samym korpusie. Jeśli obok używasz otwartego e-papierosu z wymiennym podem, ten tekst podaje Ci stężenie, które ta grzałka przyjmie bez spalenia.

Czym w praktyce jest liquid do jednorazówki

W jednorazówce tank jest zamknięty i skomponowany z grzałką: e-liquid nikotynowy leży w środku od fabryki i nie ma otworu, którym byś go uzupełnił. Mieszanka pod MTL ma od 20 do 40 proc. gliceryny roślinnej, reszta to propylenoglikol, aromat i sól nikotynowa, zwykle 20 mg/ml. Taka baza jest cieńsza niż w modach, bo mała grzałka MTL nie przepompuje gęstego płynu. Dlatego każdy e-papieros z oferty trzyma cieńszą mieszankę niż mody DL. W TORNADO 25K tank ma 25 ml i po wyczerpaniu zużywasz całe urządzenie. Zasady doboru płynu do własnej wersji opisujemy w artykule jak dobrać liquid do jednorazówki, tutaj liczymy, co i za ile dojdziesz do zapasu.

Ile liquidu ukryte jest w cenie urządzenia

Każda jednorazówka z oferty ma określoną liczbę mililitrów płynu w cenie, a cena za 1 ml pokazuje, ile naprawdę kosztuje liquid do jednorazówki. STAG 6IN1 ma 108 ml w cenie 150 zł, co daje 1.39 zł za ml, i to najtańszy płyn na ml w asortymencie. FOX 4IN1 mieści 60 ml w 100 zł, czyli 1.67 zł za ml. Na drugim końcu ECO 4IN1 ma 26 ml w cenie 125 zł, co daje 4.81 zł za ml, i to najdroższy. LEOPARD i MAX kosztują tyle samo, 90 zł, i mają po 20 ml, więc cena za ml jest identyczna, 4.50 zł, a różni je tylko deklarowana liczba puffs.

ModelObjętość e-liquiduCenaCena za 1 mlCena za 1000 puffs
STAG 6IN1 180K108 ml150 zł1.39 zł0.83 zł
FOX 4IN1 120K60 ml100 zł1.67 zł0.83 zł
TORNADO 25K25 ml65 zł2.60 zł2.60 zł
LEOPARD 40K20 ml90 zł4.50 zł2.25 zł
MAX 50K20 ml90 zł4.50 zł1.80 zł
ECO 4IN1 80K26 ml125 zł4.81 zł1.56 zł

Ta sama cena za ml nie musi oznaczać tej samej ceny za 1000 puffs. MAX daje 50 000 puffs z 20 ml, czyli 2500 puffs z mililitra, a LEOPARD 40 000 z tych samych 20 ml, czyli 2000 puffs z mililitra. Objętość jest ta sama, różni się żywotność grzałki. Dlatego przy tej samej cenie za ml wybieraj model z wyższą deklaracją puffs, bo wyciskasz więcej z tej samej ilości płynu. TORNADO jest osobnym przypadkiem: 25 ml i 25 000 puffs dają 1000 puffs z mililitra, więc u niego cena za 1 ml i cena za 1000 puffs się pokrywają, obie wychodzą na 2.60 zł.

Koszt zapasu na 90 dni w cenie całości

Zapotrzebowanie liczysz od tempa: puffs dziennie razy 90, podzielone przez pojemność puffs danego modelu. Przy 300 puffach dziennie potrzebujesz 27 000 puffs w kwartale, co mieści się w 1 sztuce LEOPARDA, MAXA i STAGA, a TORNADO wymaga 2 sztuk. Przy 400 dziennie, to jest 36 000 puffs, wciąż mieścisz się w 1 sztuce LEOPARDA, MAXA i STAGA, a TORNADO wymaga 2. Przy 500 dziennie, 45 000 puffs, MAX i STAG zostają przy 1 sztuce, LEOPARD idzie na 2, a TORNADO wymaga dalej 2.

Model300 puffs/dzień, 90 dni400 puffs/dzień, 90 dni500 puffs/dzień, 90 dni
TORNADO 25K2 sztuki, 130 zł2 sztuki, 130 zł2 sztuki, 130 zł
LEOPARD 40K1 sztuka, 90 zł1 sztuka, 90 zł2 sztuki, 180 zł
MAX 50K1 sztuka, 90 zł1 sztuka, 90 zł1 sztuka, 90 zł
STAG 6IN1 180K1 sztuka, 150 zł1 sztuka, 150 zł1 sztuka, 150 zł
Progi opłacalności w skali kwartału
  • od 278 puffs dziennie LEOPARD i MAX (90 zł, 1 sztuka) biją TORNADO (130 zł, 2 sztuki)
  • od 445 puffs dziennie STAG (150 zł, 1 sztuka) bije LEOPARD (180 zł, 2 sztuki)
  • od 556 puffs dziennie STAG (150 zł, 1 sztuka) bije MAX (180 zł, 2 sztuki)
  • przy 500 puffs dziennie MAX za 90 zł jest najtańszy z czterech modeli

Granice 278, 445 i 556 puffs dziennie to progi, w których zapas skacze o 1 sztukę. Poniżej 278 TORNADO mieści się w 1 sztuce i kosztuje 65 zł, poniżej 445 LEOPARD mieści się w 1 sztuce, a poniżej 556 MAX mieści się w 1 sztuce. Powyżej tych progów cena całości skacze i często inny model przejmuje prowadzenie. Licz swoje tempo i dobierz zapas tak, by padał w tanim progu, nie w przedziale skokowym.

Szybka autodiagnoza: który model biorę

Zadaj sobie cztery pytania: ile puffów dziennie palisz, czy zmieniasz smak co kilka dni, ile dni w miesiącu jesteś poza domem i czy palisz powyżej 400 puffs dziennie. Odpowiedz na każde i porównaj z tabelą kosztów: do 278 puffs dziennie startuj z TORNADO, od 278 do 445 bierz LEOPARD albo MAX, powyżej 445 licz STAG. Model 4IN1 i 6IN1 daje Ci zmianę smaku bez nowego urządzenia, ale kosztuje więcej na starcie, bo płacisz za cały korpus z tankami.

Jaki e-liquid przyjmie grzałka MTL

Gdy dobierasz liquid do otwartego e-papierosu z wymiennym podem, grzałka MTL narzuca trzy granice. Stężenie nikotyny: sól 20 mg/ml to górna granica TPD i naturalny poziom dla jednorazówek, niższe stężenia wolne, 3 do 6 mg/ml, wymuszają mocniejsze pociągnięcia i grzeją grzałkę mocniej. Stężenie VG: 50/50 i 55/45 przechodzą przez opór 0.6 do 1.2 ohma bez problemu, 70/30 jest już gęste i przy małej grzałce MTL niedokładnie wypala. Aromat: po wymianie wkładu w 4IN1 i 6IN1 nowa mieszanka konkuruje z aromatem wchłoniętym w korpus, więc pierwszy dzień pachnie poprzednim zapachem.

KonfiguracjaPraca przy 5 do 8 W, MTLWerdykt
PG/VG 50/50, sól 20 mg/mlpełna, łagodnadobór dla jednorazówek i otwartych MTL
PG/VG 55/45, sól 20 mg/mldobra, przy 0.6 ohma lekko gęstszaok przy wyższych oporach
PG/VG 70/30niedosycone, spaleniznanie do MTL, tylko do modów DL
PG/VG 50/50, nikotyna wolna 3 do 6 mg/mlmocniejsze pociągnięcia, gorzejnie zalecane w MTL

Praktycznie: trzymaj 50/50 albo 55/45 i sól 20 mg/ml. Jeśli masz gęsty liquid 70/30, nie wlewaj do otwartego poda MTL: niedosycanie wacika pojawia się w ciągu kilku dni i smakuje spalonym. Jeśli szukasz liquidu o innym profilu, STAG 6IN1 180K ma 6 smaków w 1 korpusie i 108 ml płynu, co daje Ci czas na sprawdzenie, co lubisz, zanim kupisz kolejny model.

Ile wytrzymuje zapas w formacie 4IN1 i 6IN1

W 4IN1 i 6IN1 smak dostarcza każdy z wkładów, a zapas płynu trzyma korpus, nie butelka. ECO 4IN1 ma 4 tanki po 6.5 ml, czyli 80 000 puffs, co przy 300 puffach dziennie daje 267 dni, czyli ok. 9 miesięcy. FOX 4IN1 ma 4 tanki po 15 ml, 120 000 puffs, co daje 400 dni, czyli ponad rok. STAG 6IN1 ma 6 wkładów po 18 ml, 180 000 puffs, co daje 600 dni, czyli ok. 20 miesięcy. Każdy wkład po wyczerpaniu zmienia zapach, a korpus zostaje do kolejnej rotacji. Model ten ma wyświetlacz LED, który podpowiada, który wkład wyczerpuje się.

W zamkniętych jednorazówkach zapas działa inaczej: TORNADO 25K przy 300 puffach dziennie wytrzymuje 83 dni, MAX 50K wytrzymuje 166 dni, a LEOPARD 40K wytrzymuje 133 dni. Po tych 83 do 166 dniach wracasz do sklepu po kolejne urządzenie w cenie całości, nie po butelkę płynu. To jest sedno porównania: format 4IN1 i 6IN1 daje Ci zapas na 9 do 20 miesięcy w jednym korpusie, a zamknięta jednorazówka na 2.5 do 5.5 miesiąca. Jeśli używasz e-papierosa z wymiennym podem, tam zapasem jest butelka, a tu zawsze nowa sztuka.

Błędy, które psują zakup liquidu do jednorazówki

Najczęstszy błąd to liczenie gęstego e-liquidu 70/30 do otwartego MTL: wacik nie nadąża, płyn stoi w tanku i pojawia się spalenie. Drugi błąd to zamiana soli 20 mg/ml na wolną nikotynę 3 do 6 mg/ml: w MTL niskie stężenie zmusza do dłuższych pociągnięć i grzałka pracuje gorzej. Trzeci błąd to próba wlecienia liquidu do zamkniętej jednorazówki: otwór serwisowy nie istnieje, igła niszczy wkład i grzałkę, a serwis tego nie naprawia, bo to format jednokrotny. Czwarty błąd, o którym zapomina większość: otwarta butelka e-liquidu traci intensywność w 2 do 3 tygodnie, więc tankowanie na zapas na cały kwartał to ryzyko spalenia bazy przed użyciem. Kupuj małe partie, uzupełniaj na bieżąco i trzymaj stężenie w tablicy MTL.

Lista kontrolna przed wlewaniem do otwartego systemu
  • PG/VG 50/50 lub 55/45, nic gęstszego przy MTL
  • Sól nikotynowa 20 mg/ml, nie wolna 3 do 6 mg/ml
  • Butelka 10 ml albo mniej, kupuj na bieżąco
  • Otwarty pod albo mod, nie zamknięta jednorazówka

Co mówią przepisy o stężeniu liquidu

E-papierosy w Polsce nie są regulowane jak wyroby tytoniowe, ale e-liquidy muszą spełniać dyrektywę TPD 2014/40/UE: stężenie nikotyny do 20 mg/ml, pojemność butelki do 10 ml, zakaz substancji o działaniu toksycznym i obowiązkowe etykietowanie składu. Od 2024 roku obowiązuje rozporządzenie GPSR 2023/988, które wymaga od sprzedawcy identyfikacji dostawcy, karty bezpieczeństwa i komunikatu w języku kraju docelowego. Organizacja WHO w fact sheet o tytoniu wskazuje, że nikotyna w e-papierosie jest substancją uzależniającą i nie istnieje poziom bezpieczny. Dlatego kupując liquid do jednorazówki od sprzedawcy bez etykiety ze stężeniem w mg/ml, proporcjami PG/VG i numerem partii, dostajesz produkt niezgodny z TPD i GPSR.

FAQ: co zapytać o liquid do jednorazówki

Czy mogę dolać liquid do zamkniętej jednorazówki

Nie. Zamknięta jednorazówka nie ma otworu do uzupełniania, a próba igłą niszczy wkład i grzałkę. Zapas w tym formacie to zawsze nowe urządzenie albo, w formacie 4IN1/6IN1, kolejne tanki w tym samym korpusie. Jeśli Twój model to BLADE 30K, zapas to drugi BLADE w cenie 80 zł, nie butelka z płynem.

Które e-papierosy w ofercie mają otwarte wkłady

Żaden model z bieżącej oferty nie przyjmuje liquidu z butelki, bo wszystkie mają zamknięty tank. Formaty 4IN1 i 6IN1, ECO 4IN1 80K, FOX 4IN1 120K i STAG 6IN1 180K, mają tanki wbudowane w korpus: po wyczerpaniu zapasu wymieniasz całe urządzenie, nie wkład osobno. Jeśli używasz obok otwartego e-papierosu z podem, liquid z butelki trafia do tego podu, do jednorazówki nie.

Ile kosztuje zapas liquidu na kwartał

W cenie całości kwartału: przy 300 puffach dziennie TORNADO to 2 sztuki, 130 zł, LEOPARD i MAX po 1 sztuce, 90 zł, STAG 1 sztuka, 150 zł. Przy 400 dziennie LEOPARD, MAX i STAG zostają przy 1 sztuce, TORNADO idzie na 2. Przy 500 dziennie MAX i STAG są 1 sztuka, LEOPARD i TORNADO 2 sztuki. Najtańszy model na 90 dni to MAX w 500 puffów dziennie, 90 zł, a najtańszy na 300 do 400 to LEOPARD albo MAX, 90 zł.

Kiedy STAG wygrywa z MAX i LEOPARDEM

STAG 6IN1 ma 108 ml płynu w cenie 150 zł, co daje 1.39 zł za ml i 0.83 zł za 1000 puffs, czyli około 54 proc. taniej niż MAX i około 68 proc. taniej niż TORNADO. Poniżej 445 puffs dziennie LEOPARD i MAX kosztują mniej łącznie niż STAG, bo te modele potrzebują tylko 1 sztuki. Powyżej 445 STAG przejmuje prowadzenie w stawce LEOPARD, a powyżej 556 w stawce MAX: wtedy MAX potrzebuje już 2 sztuk, 180 zł, i STAG za 150 zł zostaje tańszy do 2000 puffs dziennie, powyżej której dopiero 2 sztuki STAGA, 300 zł, otwierają pole wyższym modelom.

W razie wątpliwości co do stanu magazynowego: ICEX 40K i MATRIX PRO 30K są na razie w rezerwie i nie wchodzą do zaplanowania 90 dni. Wracają do asortymentu, gdy stan magazynowy powróci. Do tego czasu wybierz z tabeli powyżej, policz tempo i trzymaj granice 278, 445 i 556 puffs dziennie, bo to one decydują, kiedy tańszym wyjściem jest model z większą objętością, a nie ten, który masz w ręku.

🛒 Produkty z artykułu

Dodaj komentarz