E papierosy 80000 puffów i więcej – ranking urządzeń

Szukując hasła e papierosy 80000, łatwo odnieść wrażenie, że na rynku wciąż królują urządzenia z licznikiem osiemdziesięciu tysięcy zaciągnięć. Tymczasem rzeczywistość poszła znacznie dalej: dziś w sklepach stoją modele oferujące 120 000, a nawet 180 000 puffów. W tym artykule tłumaczę, co naprawdę oznaczają te liczby, jak przeliczyć je na koszt jednego zaciągnięcia i które urządzenia z górnej półki puffowej naprawdę zasługują na uwagę. Piszę to z perspektywy kogoś, kto przez ostatnie dwa lata przetestował kilkadziesiąt modeli i wie, że sucha liczba z opakowania rzadko przekłada się na realne doznania z użytkowania.

Krótko odpowiadając na najczęstsze pytanie: e papierosy 80000 puffów to dziś półka średnia – urządzenia o takiej deklarowanej wydajności wciąż mają sens dla osób szukających kompromisu między ceną a trwałością, ale najwięksi gracze dawno przekroczyli tę barierę. Najlepszy stosunek ceny do liczby zaciągnięć oferuje obecnie STAG BAR 6IN1, a wśród modeli „około 80 tysięcy” prym wiedzie AiRMEZ FOX 4IN1 ze 120 000 puffami.

Co naprawdę oznacza 80000 puffów w e-papierosie?

Zacznijmy od matematyki, bo liczby z opakowań rzadko ktoś konfrontuje z fizyką. Jeden mililitr liquidu wystarcza średnio na 100–200 zaciągnięć w trybie MTL, czyli takim, jaki stosują niemal wszystkie urządzenia typu disposable. Jeśli więc producent deklaruje 80000 puffów, w środku musi siedzieć butla z płynem o pojemności mniej więcej 40–80 ml. I tu pierwsza niespodzianka: modele z okolic osiemdziesięciu tysięcy to dziś urządzenia wielkości powerbanka, a nie smukłe „jednorazówki”, jakie pamiętamy sprzed kilku lat.

Druga sprawa to bateria. Sam płyn nie wystarczy – prąd musi go odparować. Dlatego urządzenia z tej półki wyposaża się w ogniwa 650–1000 mAh z ładowaniem USB-C. Bez tego ogniwa wystarczyłoby na kilka dni, a liquid zostałby w środku. Warto o tym pamiętać, bo właśnie możliwość doładowania odróżnia współczesnego kolosa od klasycznego jednorazowego e-papierosa, który po wyczerpaniu baterii lądował w koszu.

Trzeci czynnik, o którym mówi się najmniej: licznik na opakowaniu to wartość laboratoryjna. Producent mierzy ją na krótkich, równych zaciągnięciach przy optymalnym airflow. W praktyce użytkownik zaciąga się dłużej i mocniej, więc realny wynik bywa o 20–40 procent niższy. Kiedy mój znajomy przeliczał swój egzemplarz na codzienne sesje, e papierosy 80000 puffów wystarczyły mu na nieco ponad trzy tygodnie umiarkowanego używania. To i tak wynik, o którym starsze modele mogły tylko pomarzyć.

Koszt jednego zaciągnięcia – liczby, które zmieniają perspektywę

Najuczciwszą miarą opłacalności nie jest cena urządzenia, tylko koszt jednego puffa. Dzielimy cenę z sklepu przez deklarowaną liczbę zaciągnięć i wychodzą nam następujące wyniki dla modeli dostępnych w ofercie BuchMistrz:

UrządzeniePuffyCenaKoszt 1000 puffów
STAG BAR 6IN1180 000150 zł0,83 zł
AiRMEZ FOX 4IN1120 000100 zł0,83 zł
HIFANCY SUPER70 000100 zł1,43 zł
AiRMEZ LUX60 00090 zł1,50 zł
XCOR Max50 00090 zł1,80 zł
HIFANCY DREAM45 00070 zł1,56 zł
MERRYMI BLADE30 00080 zł2,67 zł

Wniosek jest zaskakująco prosty: im większy licznik, tym taniej wychodzi pojedyncze zaciągnięcie. Rekordziści STAG BAR i AiRMEZ FOX kosztują groszówkę za tysiąc puffów, czyli ułamek tego, co płaci użytkownik mniejszych urządzeń. Oczywiście pod warunkiem, że faktycznie zużyjemy cały płyn – a przy 180 000 zaciągnięć mówimy o wielu tygodniach, jeśli nie miesiącach z jednym modelem. Dlatego przed zakupem warto uczciwie ocenić, jak często sięgamy po urządzenie.

Szybki przelicznik: 1000 puffów za 0,83 zł oznacza, że miesiąc umiarkowanego używania (około 3000 zaciągnięć) kosztuje niecałe 3 złote. Dla porównania: paczka papierosów tradycyjnych to dziś wydatek rzędu 20 zł, a starcza średnio na podobną liczbę „zaciągnięć”.

Ranking: urządzenia, które przekroczyły barierę 80000

Skoro wiemy już, jak czytać liczby, przejdźmy do konkretów. Poniżej mój subiektywny ranking modeli, które realnie dostępne są w polskich sklepach i które sam testowałem lub znałem z opinii setek użytkowników. Oceniam w czterech wymiarach: wydajność, smak, wygoda i cena.

  • STAG BAR 6IN1 – 180 000 puffów, 108 ml liquidu, sześć smaków w jednym urządzeniu. ⭐⭐⭐⭐⭐
  • AiRMEZ FOX 4IN1 – 120 000 puffów, 60 ml, cztery wymienne smaki, mesh coil. ⭐⭐⭐⭐⭐
  • HIFANCY SUPER – 70 000 puffów, 46 ml, kompaktowa obudowa jak na tę półkę. ⭐⭐⭐⭐
  • AiRMEZ LUX – 60 000 puffów, 30 ml, smart LED i dziesięć aromatów. ⭐⭐⭐⭐
  • XCOR Max – 50 000 puffów, 20 ml, bateria 850 mAh, dwanaście smaków. ⭐⭐⭐½

STAG BAR 6IN1 – rekordzista, który psuje wszystkie porównania

Zacznijmy od urządzenia, po którym trudno wrócić do czegokolwiek mniejszego. STAG BAR 6IN1 to jednorazowy e-papieros oferujący do 180 000 zaciągnięć w trybie MTL, a w jego zbiorniku mieści się astronomiczne 108 ml liquidu. Najciekawsze jest jednak rozwiązanie 6 w 1: w jednej obudowie zamknięto sześć niezależnych komor smakowych, przełączanych jednym suwakiem. W praktyce oznacza to, że rano parujesz Blue Razz Ice, w pracy Blueberry Ice, a wieczorem Mixed Berries – bez kupowania sześciu osobnych urządzeń.

Bateria 1000 mAh z ładowaniem Type-C spokojnie dotrzymuje kroku zapasowi płynu, a zaawansowane cewki mesh dbają o to, by smak nie gasł wraz z poziomem liquidu. Wyświetlacz LED pokazuje stan naładowania i poziom napełnienia, więc nie zostaniemy zaskoczeni rozładowanym urządzeniem w środku nocy. W teście kosztowym ten kolos wychodzi najlepiej w całej stawce: 150 zł za 180 000 puffów daje 0,83 zł za tysiąc zaciągnięć. Jeśli miałbym komuś polecić jedno urządzenie na długie tygodnie, byłby to właśnie STAG BAR.

AiRMEZ FOX 4IN1 – najbliższy krewny osiemdziesięciu tysięcy

AiRMEZ FOX 4IN1 to naturalny wybór dla osób, które wpisały w wyszukiwarkę e papierosy 80000 i szukają czegoś między średnią a górną półką. 120 000 puffów, 60 ml liquidu i cztery smaki w jednym urządzeniu plasują go dokładnie w połowie drogi między HIFANCY SUPER a STAG BAR. Za 100 zł dostajemy koszt tysiąca zaciągnięć identyczny jak u rekordzisty, a obudowę wyraźnie poręczniejszą.

Warianty smakowe FOX-a to osobna historia: od klasyków typu Love 66 i Grape Ice, przez Pink Lemonade, aż do bardziej egzotycznych kompozycji jak Passion Kiss czy Dragonfruit Ice. Mesh coil trzyma równomierny smak do ostatniej kropli, a USB-C ładuje ogniwo 650 mAh w niecałą godzinę. Dla kogoś, kto chce spróbować formuły wielosmakowej bez inwestycji w największe urządzenie na rynku, to najmądrzejszy wybór w tym zestawieniu.

HIFANCY SUPER – siedemdziesiąt tysięcy w kompaktowej formie

HIFANCY SUPER oferuje 70 000 zaciągnięć z 46 ml liquidu, a mimo to pozostaje jednym z bardziej poręcznych urządzeń w swojej klasie. Bateria 650 mAh, dziesięć aromatów do wyboru i wygodne zaciąganie MTL czynią z niej solidnego średniaka dla osób, które nie potrzebują ośmiu smaków w jednym, ale chcą zapomnieć o częstej wymianie urządzenia.

W mojej ocenie najmocniejszą stroną SUPER-a jest paleta smakowa: Blue Razz Lemon, Grape Burst, Kumquat Lemon czy Summer Dream to kompozycje bardziej dopracowane niż w niejednym droższym modelu. Minus? Przy 1,43 zł za tysiąc puffów wypada wyraźnie drożej od STAG BAR i FOX-a, więc jeśli priorytetem jest czysta ekonomia, lepiej dopłacić do któregoś z gigantów. Jeśli natomiast zależy nam na balansie między rozmiarem a wydajnością, HIFANCY SUPER broni się bez problemu.

AiRMEZ LUX i XCOR Max – solidna średnia półka

AiRMEZ LUX to 60 000 puffów, 30 ml liquidu i wskaźnik smart LED informujący o stanie urządzenia. Dziesięć smaków obejmuje zarówno bezpieczne pozycje jak Watermelon Ice i Strawberry Ice, jak i bardziej charakterne Bingo Crush czy Dr Blue. Za 90 zł wychodzi 1,50 zł za tysiąc zaciągnięć – uczciwie, choć bez fajerwerków.

XCOR Max z 50 000 puffów i 20 ml płynu to propozycja dla osób, które chcą przetestować dużą puffowość mniejszym kosztem wejścia. Bateria 850 mAh z Type-C, dwanaście aromatów i zaciąganie MTL robią robotę, ale 1,80 zł za tysiąc puffów pokazuje, że w tej lidze liczy się przede wszystkim pojemność zbiornika. Dobry pierwszy krok przed przejściem na prawdziwe kolosy.

Jak dobrać urządzenie do swojego stylu używania?

Zanim klikniesz „do koszyka”, zadaj sobie trzy pytania. Ile razy dziennie sięgasz po urządzenie? Czy podróżujesz i potrzebujesz sprzętu na wyjazd bez ładowarki pod ręką? Czy nudzi Cię jeden smak? Jeśli na wszystkie odpowiesz twierdząco, urządzenie wielosmakowe typu STAG BAR albo AiRMEZ FOX zwróci się szybciej, niż myślisz. Jeśli używasz e-papierosa okazjonalnie, mniejszy HIFANCY SUPER czy XCOR Max wystarczą, a nadwyżka płynu nie będzie się starzeć w szufladzie.

Sprawdź, który model pasuje do Ciebie: (a) parujesz intensywnie i chcesz jednego urządzenia na tygodnie → STAG BAR 6IN1; (b) lubisz zmieniać smaki w ciągu dnia, ale wolisz mniejszą obudowę → AiRMEZ FOX 4IN1; (c) szukasz czegoś kompaktowego na wyjścia → HIFANCY SUPER; (d) chcesz przetestować duże puffy niskim kosztem wejścia → XCOR Max albo HIFANCY DREAM.

Na co patrzeć przed zakupem: pojemność liquidu (ml), pojemność baterii (mAh) z ładowaniem USB-C, typ grzałki (mesh daje równomierniejszy smak), dostępność części zamiennych i realna cena za tysiąc puffów – nie cena z opakowania.

Ładowanie i przechowywanie – jak wycisnąć maksimum z dużego licznika

Żadne, nawet najlepsze e papierosy 80000 puffów nie pokażą pełni możliwości, jeśli zaniedbamy kilka prostych nawyków. Po pierwsze: ładuj urządzenie oryginalną ładowarką o rozsądnym prądzie, najlepiej 1 A, i odłączaj je, gdy wskaźnik pokaże pełny stan. Lodowanie przez noc zostawione na tydzień po tygodniu skraca żywotność ogniwa, a to właśnie bateria, nie płyn, najczęściej decyduje o tym, kiedy urządzenie trafi do szuflady.

Po drugie: przechowuj sprzęt w pozycji pionowej i w temperaturze pokojowej. Liquid z nikotyną ciemnieje i traci aromat pod wpływem ciepła oraz światła słonecznego, więc zostawiony w nagrzanym samochodzie STAG BAR czy HIFANCY SUPER straci smak znacznie szybciej, niż wskazywałby licznik. Po trzecie: jeśli robisz dłuższą przerwę, wydmuchaj resztki kondensatu z ustnika i zakryj go, żeby płyn nie zasychał w kanale powietrznym.

Te trzy nawyki kosztują chwilę dziennie, a realnie przesuwają granicę między „zużyłem połowę płynu” a „wykończyłem całą butlę”. Właśnie wtedy deklarowane e papierosy 80000 i więcej przestają być marketingową obietnicą, a stają się tym, za co faktycznie zapłaciłeś.

Nikotyna, przepisy i bezpieczeństwo – o czym trzeba wiedzieć

Wszystkie opisane urządzenia zawierają liquid nikotynowy w stężeniach zgodnych z unijną dyrektywą TPD, czyli dyrektywą 2014/40/UE, która ogranicza nikotynę w e-liquidach do 20 mg/ml oraz pojemność zbiorników do 2 ml w klasycznych systemach zamkniętych. Producenci dużych puffów obchodzą ten limit, budując urządzenia z wieloma komorami lub traktując je jako produkty wielorazowe – temat bywa przedmiotem dyskusji regulacyjnych w państwach członkowskich. [Źródło: Parlament Europejski i Rada UE, dyrektywa 2014/40/UE]

W Polsce nadzór nad produktami tytoniowymi i powiązanymi sprawuje między innymi Główny Inspektorat Sanitarny oraz ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów, która m.in. zakazuje sprzedaży osobom nieletnim i ogranicza reklamę. Sprzedaż e-papierosów przez internet wymaga weryfikacji wieku, a rynek podlega rejestracji wyrobów. [Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny / Ministerstwo Zdrowia]

Co mówi nauka? Przegląd Cochrane, obejmujący dziesiątki badań z randomizacją, dostępny w bazie PubMed, stwierdza, że e-papierosy z nikotyną zwiększają szansę na trwałe rzucenie palenia w porównaniu z nikotynową terapią zastępczą i e-papierosami bez nikotyny, przy zastrzeżeniu, że badania mają ograniczoną pewność dowodów. [Źródło: Hartmann-Boyce J. i wsp., Cochrane Database of Systematic Reviews] To nie jest rekomendacja do zaczynania parowania – dla osoby niepalącej najzdrowsza pozostaje abstynencja od nikotyny – ale dla dorosłego palacza szukającego przejścia na mniej szkodliwą formę podawania nikotyny dane te są istotne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile czasu wytrzymują e papierosy 80000 puffów?

Przy umiarkowanym używaniu (około 100–150 zaciągnięć dziennie) urządzenie z licznikiem 80000 puffów wystarczy na pięć do ośmiu tygodni. W praktyce realna liczba bywa o 20–40 procent niższa od deklaracji producenta, bo testy laboratoryjne zakładają krótkie, równe zaciągnięcia.

Czy większa liczba puffów zawsze oznacza niższy koszt?

Tak, jeśli zużyjemy cały płyn. STAG BAR 6IN1 i AiRMEZ FOX 4IN1 kosztują około 0,83 zł za tysiąc zaciągnięć, podczas gdy mniejsze modele – nawet 2,67 zł. Warunek jest jednak taki, że nie porzucimy urządzenia po tygodniu z powodu znudzenia smakiem.

Czy jednorazowy e-papieros z ładowaniem to nadal jednorazówka?

Nazwa „jednorazowy” odnosi się dziś głównie do braku możliwości wymiany grzałki czy napełniania zbiornika przez użytkownika. Modele typu STAG BAR czy HIFANCY SUPER mają wbudowaną baterię ładowaną przez USB-C, co pozwala wykorzystać cały liquid – formalnie pozostają produktami zamkniętymi, ale użytkowo przypominają urządzenia wielorazowe.

Gdzie kupić duże urządzenia puffowe w Polsce?

W wyspecjalizowanych sklepach z e-papierosami, zarówno stacjonarnie, jak i online – na przykład w ofercie BuchMistrz znajdziesz STAG BAR 6IN1, AiRMEZ FOX 4IN1 czy HIFANCY SUPER z dostawą kurierem i weryfikacją wieku 18+. Kupuj tylko u sprzedawców wymagających potwierdzenia pełnoletności.

Na koniec rzecz, o której rzadko się mówi w recenzjach: największy licznik nie jest wartością samą w sobie. E papierosy 80000 puffów i więcej mają sens dopiero wtedy, gdy regularnie używamy urządzenia, cenimy zmianę smaków i chcemy realnie obniżyć koszt każdego zaciągnięcia. Dla okazjonalnego użytkownika mniejszy HIFANCY SUPER albo XCOR Max będą równie dobrym wyborem, a mniejszą inwestycją. Najważniejsze, żeby świadomie wybierać – znać pojemność liquidu, typ grzałki i koszt za tysiąc puffów, zamiast sugerować się samym napisem na opakowaniu. A jeśli dopiero wchodzisz w temat, sprawdź też naszą ofertę modeli HIFANCY DREAM i wracaj do rankingu, gdy będziesz gotowy na coś większego.